ՄԱԶԾ-ԳԷՀ CBIT ծրագրի շրջանակում կայացավ «Կլիմայի փոփոխության հիմնախնդիրները Հայաստանում» սեմինարների շարք
22 մայիսի 2023
Մայիսի 15-19-ը «Փարիզի համաձայնագրի ներքո Հայաստանի թափանցիկության ազգային շրջանակի կառուցում» (CBIT) ՄԱԶԾ-ԳԷՀ ծրագրի շրջանակում անցկացվեց «Կլիմայի փոփոխության հիմնախնդիրները Հայաստանում» սեմինարների շարքը:
Ծրագրի շրջանակում, Շրջակա միջավայրի և դպրոցների հետ համագործակցությամբ իրականացվող սեմինարների շարքը նպատակ ուներ բարձրացնել երիտասարդների շրջանում կլիմայի փոփոխությանն առընչվող հարցերի վերաբերյալ իրազեկվածությունը` միաժամանակ խրախուսելով նրանց մասնակցությունը կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում:
Միջոցառումների ընթացքում ծրագրի փորձագետները Երևանի, Աբովյանի և Վանաձորի դպրոցների սաներին և ուսուցիչներին ներկայացրել են կլիմայի փոփոխության հիմնախնդիրներն ու գլոբալ համատեքստը, Հայաստանում առկա և կանխատեսվող ազդեցությունները, հետևանքները, խոցելիություններն ու ռիսկերը, կիրառելի հարմարվողականության և մեղմման միջոցառումները:  Ներկայացվել և քննարկվել են նաև էներգետիկայի ոլորտի զարգացումներն ու էներգաարդյունավետության գործողությունները, ինչպես նաև թափոնների կառավարմանն առընչվող խնդիրներն ու լուծումները:

"Climate Change Issues in Armenia" series of seminars for schoolchildren held in the frame of UNDP-GEF CBIT project
22 May 2023
A series of seminars titled "Climate Change Issues in Armenia" took place on May 15-19. The events were organized in the frame of   UNDP-GEF "Building Armenia’s National Transparency Framework under Paris Agreement" (CBIT) project.
The series of seminars was organized in collaboration with the Ministry of Environment and school administrations and was aimed at raising the awareness of climate change related subjects among young people, encouraging their participation in the fight against climate change.
During the events, experts of CBIT project presented to pupils and teachers of Yerevan, Abovyan and Vanadzor schools main issues and the global context of climate change, current and forecasted impacts, consequences, vulnerabilities and risks identified in Armenia, as well as applicable adaptation and mitigation measures. Developments in the energy sector and energy efficiency actions, as well as problems and solutions related to waste management, were also presented and discussed.